tireegemmedikal
Tire Egem Medikal Sitemize Hoşgeldiniz

17.09.2020

YÜKSEK TANSİYON (HİPERTANSİYON) NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER VE BESLENME DÜZENİ NE ŞEKİLDE OLMALIDIR?YÜKSEK TANSİYON (HİPERTANSİYON)
   İlerleyen yaşlarla birlikte kendini gösteren, halk arasında yüksek tansiyon olarak bilinen hipertansiyon, 35-50 yaşları arasında sıklıkla görülmektedir. Cinsiyetlere göre dağılımında erkeklerde 50’li yaşlardan sonra, kadınlarda ise 55’li yaşlarda görülmeye başlanır.
-Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Nedenleri Nelerdir?
    Yüksek tansiyon, ülkemizde de çok sık rastlanan hastalıklardan biridir. Stres, aşırı tuz tüketimi,  diğer hastalıklar, bireylerin yaşı ve hareketsiz bir yaşam tarzı benimsemeleri gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.
-Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Belirtileri Nelerdir?
   Kimi zaman yıllarca hiçbir belirti göstermeyen yüksek tansiyon, baş ağrısı, sık idrara çıkma, hareketlerin kısıtlanması, düzensiz kalp atışı gibi belirtiler göstermektedir. Bu tür belirtileri yaşanmaya başlandığı zaman doktora başvurulması gerekmektedir.
-Yüksek Tansiyonun (Hipertansiyon) Tedavisi Nelerdir, Ne İyi Gelir?
   Yüksek tansiyon hastası bireylerin ilk önce yaşam tarzlarında değişiklik yapmaları gerekmektedir. Bireylerin tuz ve işlenmiş gıda tüketimini azaltması, meyve ve sebze tüketimini arttırması, ve düzenli egzersiz yapmaları tavsiye edilmektedir.  Hastalar gün içerisinde ani tansiyon yükselmelerine karşı kesin çözüm olmasa da, dengeleyici bir çözüm olarak limonlu suyu tüketebilirler. Doğal yöntemlerin yanı sıra, yüksek tansiyon hastalarının kesinlikle doktor gözetiminde olmaları ve düzenli kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir. İlaç sektöründe bulunan yüksek tansiyon ilaçlarının çok fazla olması nedeniyle doktorun önerdiği ilaçların kullanılması gerekir.
Kaynakça: 
www.medicalpark.com.tr
www.memorial.com.tr