tireegemmedikal
Tire Egem Medikal Sitemize Hoşgeldiniz

30.11.2020

MENİSKÜS YIRTIĞIMENİSKÜS TEDAVİSİ

Bireyde menisküs yırtığının yanında diz ağrısı da görülebilir. Anak her menisküs yırtığında cerrahi müdahale gerekmez. Çünkü yaşı daha küçük olan hastalarda  iyileşme oranı diğer hastalara göre daha fazladır.
Hastaya ilk müdahale olarak ilaç ya da takip önerilebilir. Buradaki amaç menisküsün ilerlemesini önlemek, ileride tekrarlanmamasıdır. Dizin hareket kabiliyetini korumak amacıyla fizik tedaviye başlanabilir.

Menisküs Dereceleri

Menisküse Ne İyi Gelir? MENİSKÜS YIRTIĞINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Bu durumda hastaların ağır iş yapmaması gerekir. Yırtığın olduğu dize çok yüklenme, sürekli aşağıda olması, spor faaliyetleri varsa bunlara devam etmek menisküs yırtığına iyi gelmez. Cerrahi müdahale yapıldıysa, kas zayıflığını önlemek için fizik tedaviye gidilmelidir. Menisküsünde yırtık olan hastalar ayrıca; koşma durumlarında, tabanı sert ayakkabı giyme durumlarında, yokuş yukarı çıkma durumunda, zıplama durumunda, toplu taşımalarda uzun süre ayakta kalma gibi durumlarda çok fazla sıkıntıya girer. Dizlerinde ön planda ağrı, kitlenme, boşalma hissi görülme ihtimalleri yüksektir. Ayrıca bazı hastalar dizlerinin birbirine yapışacakmış gibi olduğunu hissedebilir. Eklemi desteklemek amacıyla menisküs dizliği kullanılabilir.